Cestování
Obecná doporučení
Před cestou do zahraničí, zvláště do tropů a subtropů, by měl každý cestovatel navštívit svého lékaře.Ideální doba je 3 měsíce před odjezdem - zejména z důvodu naplánování potřebného očkování či profylaxe proti malárii.
Lékař také navrhne vybavení vhodné cestovní lékárničky. Vybavení lékárničky vždy závisí na místě pobytu, způsobu pobytu (dobrodružství, opalování na pláži, expedice, potápění...), složení výpravy (důchodci, děti, mladiství..) a jejich zdrav. stavu. Nutné je také uvážit dostupnost (místní, cenovou) lékařské pomoci a léků.
Přehled očkování ve zkratce
- v první řadě doporučuji ověřit si tzv. POVINNÉ očkování do zvolené destinace - vč. přestupních letišť a nástupů na trajekty. Může se stát, že nebudete mít platný doklad o proběhlém očkování (nebo bude propadlé) a bude Vám nabídnuto očkování na místě (za úhradu!!! v tamní měně-poměrně vysoké částky!!! + platíte za 5 dní karantény tamtéž!!). Platným dokladem je mezinárodní očkovací průkaz.
- žlutá zimnice - YELLOW FEVER - v 60% smrtící infekce, hlavně rovníková Afrika, Jižní Amerika- podává se 1 dávka - POZOR některé země mají nařízení o přeočkování po 10 letech! - kontaktujte VŽDY očkovací centrum k vystavení patřičného dokladu s kulatým razítkem!!
- meningokok – povinný do Saudské Arabie, jinak doporučován do zemí Afriky, Ameriky, Asie, obecně pak všude, kde je velká koncentrace lidí, např. pouť do Mekky. Optimální je konjugovaná vakcína proti více typům meningokoka – NIMENRIX, MENVEO pro země Afriky. Nově je na trhu očkovací látka proti meningokokovi skupiny B – BEXSERO a TRUMEMBA – vhodné do zemí Ameriky, Asie.
- hepatitida A - vhodné pro všechny rozvojové země s nižším hygienickým standardem vč. Egypta
- vzteklina - nemoc se 100% smrtností - přenáší hlavně opice, savci-JV Asie, ideálně všem, kdo cestují na 3 týdny a více – očkuje se 3 dávkami během měsíce, přeočkování po roce a dále po 5 letech – viz také https://www.ordinace-branik.cz/ockovani
- tetanus – zkontrolovat si, kdy byla poslední dávka – při překročení 10 let se doporučuje (při plánování cesty do ciziny) přeočkovat kombinovanou vakcinou BOOSTRIX, ADACEL (tetanus+záškrt+černý kašel) – zvláště při cestách směr Ukrajina a spol.
- břišní tyfus - určena hlavně „divokým turistům“ po Indii, Pákistánu, Tichomoří
- hepatitida B - zejména sexuální turistika, ale také JV Asie a země s nízkým hygienickým standardem při turistice (př. úraz v přírodě nebo na motorce, který ošetřuje místní „felčar“ v nehygien. podmínkách, 20% asiatů jsou nosiči viru hepatitidy B!!!)
- Japonská encefalitida - Indie, Austrálie - dlouhodobé pobyty, zejména na venkově
- chřipka a pneumokok – zejména senioři
- Klíštová meningoencefalitida - hlavně do Ruska, severní Evropy
- polio (Pákistán, Sýrie)
- cholera (do zemí, kde probíhá epidemie - Asie, Afrika, J. Amerika - kontaminovaná voda)
- malé děti by měly mít před cestování do zemí třetího světa očkované spalničky, příušnice, zarděnky (kombinovaná vakcina PRIORIX) a prodělané nebo očkované neštovice (VARILRIX)
- podrobněji viz odkazy níže
MALÁRIE – závažné horečnaté onemocnění přenášené komáry
výskyt – hlavně subsaharská Afrika, Amazonie, JV Asie, Jižní Amerika1) Ochrana před hmyzem – naprosto zásadní opatření!!!
repelenty (aplikují se na kůži) – nejlépe přípravky, které obsahují:
- DEET (N,N-diethyl-3-methylbenzamid) - pro dospělého 50% koncentrace, dítě od 2 měsíců 30%, nesmí se aplikovat na látku
- Pikaridin - Optimálně 20% koncentrace
- IR3535 - 7,5 - 20% koncentrace
Aplikujte pouze na pokožku nechráněnou oblečením, na obličej neužívat sprej (nanést na ruce)
Po aplikaci si umyjte ruce po aplikaci repelentu, dětem by repelent měla aplikovat dospělá osoba.
Repelent používat až na opalovací krém.
insekticidy (aplikují se na oděv nebo moskytiéry)
- Permethrin - Lze užít na oblečení, stany, moskytiéry atp. aplikujte minimálně 4 hod. před užitím, nechat vyschnout Ochrana přetrvává 2 až 6 týdnů. Po vyprání nutné zopakovat aplikaci
Vhodné oblečení
Volné oblečení, dlouhé rukávy a nohavice, ponožky, uzavřená obuv
Světlé barvy, bez květinových vzorů
Neužívat parfémy či parfémovaná mýdla a šampóny
Pravidelně kontrolovat kůži (klíšťata)
2) Profylaxe – preventivní užívání antimalarik – před -, během pobytu a po návratu – chrání před komplikovaným průběhem malarie
Používají se preparáty MALARONE 1 tbl denně, nebo levnější varianta DEOXYMYKOIN 1xdenně, nebo v ČR nedostupný LARIAM 1tbl 1x - pro různé oblasti různé preparáty a postupy – nutná konzultace nebo vyhledání na webu ..viz níže
3) Pohotovostní léčba - začne se užívat okamžitě, jak se objeví horečka…a okamžitě je potřeba navštívit místního lékaře – jsou vybaveni tzv. rychlotesty na přítomnost malarie.
Lékárnička
Základ
1. bezpodmínečně nutné je mít dostatečnou zásobu chronicky užívaných léků na celou dobu pobytu – ideálně v kabinovém zavazadle – prevence ztráty!!!
2. opalovací krémy, repelenty ev. insekticidy
3. ostatní léky a pomůcky:
- obvazový materiál: obinadlo sterilní, obinadlo pružné, ev. pruban, náplasti - s polštářkem, bez polštářku, hojivé
- dezinfekce lokální - betadine, septonex
- dezinfekční gel na mytí rukou
- dezinfekce do vody - je-li třeba Sanosil, Aquasteril tramp
- lék na bolesti a teplotu – paralen, novalgin (preferujeme před ibalginem), algifen na bolesti
- lék na alergii - dithiaden, zyrtec...
- lék proti nevolnosti v dopr. prostředku - kinedryl, prothazin....
- lék na průjem - carbo, smecta, kulíšek nebo enhydrol k dehydrataci (dopklnění minerálů)
- léky na podrážděný žaludek - helicid, ranisan
- oční kapky - Ophtalmo-Septonex, ev. ATB Tobrex
- kapky nebo spray do nosu - Olynth, Otrivin, Nasivin, Sanorin...
- protiplísňová mast či roztok - Canesten, Canifug, Batrafen (zejména do oblastí s vyšší vlhkostí vzduchu)
- lokální lék na poštípání- Tantum verde, Tea tree, Algesal, Fenistil
- základní ATB - na moč. cesty Nitrofurantoin, na dých. cesty a kožní infekce Augmentin...
- konzultujte opatření proti tromboze - delší cesta letadlem (více než 8 hodin) –v letadle cvičit, chodit, hojně pít vodu
Nezapomeňte na zdravotní pojištění! Pozorně čtěte limity plnění, zejména pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním. Ptejte se pojišťovacích agentů na konkrétní nemoci a úrazy. Náklady na léčení v cizině jsou extremně vysoké!!!
Nezapomeňte také na ochranné přilby v případě jízdy na motorce či kole!!!