Kočka
Soužití s kočkou přináší určitá rizika v podobě infekčních nemocí. Z těch nejdůležitějších jsou to:
Toxoplazmóza
Zdroj
- Stolice poprvé nakažené kočky, která obsahuje spory (oocysty) - velmi odolné v zevním prostředí (přeživá i rok v půdě, kam kočka kálela) – vylučuje pouze při první nákaze 2 - 3 týdny - hlavně mladé kočky krmené syrovým masem, lovící myši a ptáky. Nakazit se může hospodářské zvíře, jehož nedostatečně tepelně upravené maso je pak zdrojem infekce pro člověka. Cysty obsahují všechny běžné druhy masa včetně drůbežího a také maso divoké zvěře.
- Nebezpečný je přenos z matky na plod, nakazí-li se matka v těhotenství – dnes již gynekologové v rámci screeningu tuto nákazu vyšetřují.
- Po nákaze vzniká trvalá imunita. V České republice nese tkáňové cysty tohoto prvoka přibližně každý třetí člověk!!
Projevy
- Onemocnění proběhne skrytě – 90%
- Postižení mízních uzlin
- Postižení očí - vzácné
Diagnostika
- odběry krve – serologické vyšetření
Léčba
- Léčí se POUZE těhotné s primoinfekcí (prvotní infekce) a imunokompromitovaní jedinci (např. onkol. nemocní, HIV pozitivní u nichž může mít toxoplazmóza smrtelná průběh v podobě zánětu mozku).
Prevence
- Důsledné mytí rukou po styku s hlínou a pískem, uklízet denně kočičí záchodky pokud kočka dostává maso nebo jí myši, vyhýbání se syrovému masu.
Toxocaroza – škrkavky – mohou být psí i kočičí
Zdroj
- stolice zvířete s vajíčky škrkavek, půda kontaminované výkaly, nedostatečně upravené infikované maso mezihostitele s larvičkami škrkavek. V půdě vydrží vajíčko až 3 roky.
Projevy
- larvální toxokaróza u lidí je vždy ve formě orgánové, oční - larvičky putují do orgánů, kde se tvoří zánětlivá ložiska (játra , plíce, mozek, oko, kůže) nebo nejčastější je forma bezpříznaková
Diagnostika
- krev- serologie
Léčba
- speciální léky - anthelmintika
Prevence
- odčervování psů a koček, odklízení výkalů, mytí rukou, vyhýbání se syrovému masu
Nemoc kočičího škrábnutí
- Objevuje se po škrábnutí či kousnutí kočkou, ale je také možný přenos klíšťaty a blechami. Choroba postihuje většinou chovatele koček, osoby se sníženou imunitou, či osoby žijící ve špatných hygienických podmínkách.
Projevy
- vyrážka, bolestivě zduřelé uzliny, teploty, únava, oční postižení
Diagnostika
- odběr krve - serologie
Léčba
- ATB
Prevence
- dezinfekce poranění kočkou