Senioři
V lékařské terminologii je za seniora považován člověk starší 65 let. V běžném životě tak bývá označován i každý důchodce.
Seniory dělíme na zdatné a křehké.
Křehký senior je člověk trpící těžkým chronickým onemocněním, které zhoršuje jeho soběstačnost, má vyšší riziko pádu s následnými komplikacemi, může trpět psychickými poruchami až po demenci, je špatně pohyblivý, mnohdy špatně vidí a slyší. Je odkázán na pomoc blízkých.
Zdravotní pojišťovna hradí docházku zdravotní sestry (tzv. sestry domácí péče) do bytu. Sestra může připravovat léky, píchat inzulin a jiné injekce, provádět jednoduchou RHB, převazovat rány, provádět odběry krve. Naše ordinace spolupracuje s dvěma sestrami – paní Jitkou Boučkovou a paní Ivanou Machotkovou – obě jsou velmi šikovné, milé a ochotné. Kontakt zajistíme.
Sestra domácí péče NEUKLÍZÍ, NEVAŘÍ, NEDONÁŠÍ obědy. Tato péče je zajišťována nejrůznějšími formami pečovatelských služeb – vždy za úhradu pacientem. K placení těchto služeb lze použít příspěvek na péči. Některé firmy poskytují 24-hod. péči v domácím prostředí, některé tzv. tísňovou péči, kdy je nemocný vybaven komunikačním zařízením nebo i různými senzory pohybu. Ceny jsou různé. Většina firem půjčuje i kompenzační pomůcky.
Někdy ovšem nezbývá než umístit křehkého seniora do sociálního zařízení, kde je o něj pečováno 24 hodin, většinou je zde i zdravotní sestra. Zpravidla není trvale přítomen lékař, ale dochází. Pobyty nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, v některých zařízeních lze použít k části úhrady příspěvek na péči.
Odlehčením může být bydlení v tzv. domě s pečovatelskou službou – klient zde BYDLÍ (a platí nájem) sám v bytě, je poskytována donáška obědů, praní prádla, úklid atd. (za úhradu). Přes den bývá k dispozici zdravotní sestra. Nejbližší zařízení je DPS Branická 65. Další domy s pečovatelskou službou v Praze 4.
Existují také různé denní stacionáře (něco jako školka), jídelny, kluby.
Před přijetím do sociálního zařízení je nutno vyplnit formulář, jehož součástí je i lékařská zpráva – k vyplnění se prosím objednávejte. Formuláře jsou většinou ke stažení na stránkách zařízení nebo je vydává kontaktní osoba zařízení.
Kam se obrátit při potřebě sociální péče:
iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do… vyhledání služby … vybrat požadovanou službu … hledej…nebo se obrátit na místně příslušný sociální odbor nebo snáze na www.gerontologie.cz nebo na www.helpnet.cz.
Pozor: pro pacienta, který trpí demencí je nutno hledat tzv. zařízení se zvláštním režimem!
Další užitečné odkazy:
- Národní centrum domácí péče ČR
- ProCare Medical - Vaše sesterská zdravotní péče
- Home Care Services & Supplies - centrum domácí péče
- Seznam klubů seniorů v Praze 4
- Seniorum
- e-senior - vzdělávání seniorů
- UK - univerzita třetího věku
- For senior - veletrh v Letňanech
Odlehčovací péče:
- Život 90, Karoliny Světlé 18, Praha 1
telefon: 601 559 580, 222 333 546
internet: www.zivot90.cz/11-odlehcovaci-a-rehabilitacni-pobyty - LDN- Nemocnice Podbořany, Valovská 252
telefon: 415 237 111 - GARC RHB a geriatrie Kladno
telefon: 312 256 500
internet: www.garc.cz - LDN Bojčenkova 12, Praha 9 - Černý most
telefon: 281 917 473, 777 680 907
Co může udělat senior sám pro sebe?
- Zůstat aktivní!
- Denně chodit na procházky (pokud lze) - raději s hůlkou nebo jiným podpůrným prostředkem. Pozor ale na náledí! Ideální je nordic walking: www.severskachuze.cz
- Denně cvičit - doma nebo spolu s jinými seniory organizovaně: www.seniorum.cz, www.utvs.cvut.cz, www.praha.eu
- Cvičit paměť – křížovky, četba
- Zůstávat v kontaktu s přáteli, sousedy, rodinou, bývalými spolupracovníky
- Ve stravě upřednostnit bílkoviny a vápník (mléko, sýry, jogurty), ovoce, zeleninu
- Hodně pít - zejména v horkém počasí!
Co může pro seniora udělat rodina?
- navštěvovat, telefonovat, zajímat se
- poslouchat, poslouchat, poslouchat
- pomáhat