Chlamydie
Moderní, velmi přeceňovaný původce onemocnění. Spekuluje se i o možném vlivu na rozvoj aterosklerozy či nádorových onemocnění. Zatím však nebylo vědecky prokázáno.
Známe 3 druhy chlamydií
- chl.pneumonie
- chl. trachomatis
- chl.psittaci
chl. Pneumonie
Může způsobit zánět plic (nejčastěji), průdušek nebo dutin – poměrně velké procento onemocnění nemá žádné příznaky. Hladina protilátek dlouho přetrvává a může docházet i k opakovaným infekcím. Vyskytuje se často v malých epidemiích v kolektivech dorostu. Pokud onemocnění propukne, léčí se ATB v běžných dávkách, jen jiný typ než obvykle. Na původce usuzujeme podle charakteru onemocnění nebo, jsme-li na rozpacích, lze provést speciální vyšetření krve (cena 1500 - 2000 Kč - nutno většinou opakovat a poprvé provádět až po delší době – než se vytvoří protilátky).
Promořenost (tedy bezpříznaková pozitivita protilátek) je v dospělé populaci vysoká.
chl. Trachomatis
Je v rozvojových zemích nejčastější příčinou slepoty, v naší zemi se můžeme setkat spíše s onemocněním urogenitálního traktu, někdy kloubů, očních spojivek. Vůbec nejčastější je onemocnění uro - genitální – u žen záněty hrdla děložního, moč. trubice, u mužů záněty moč. trubice, nadvarlete, u homosexuálů záněty konečníku. Kloubní onemocnění bývá často sdruženo se zánětem močových cest. Diagnozu stanovujeme z výtěru z močové trubice nebo děložního hrdla speciálním kartáčkem (provádí gynekolog nebo urolog). Léčba je nutná u obou (resp. všech) sexuálních partnerů, podávají se širokospektrá ATB. V poslední době se zkouší i jednorázově vysokodávková léčba. Neléčený zánět děložního hrdla může vést k neplodnosti.
chl.psittaci
Způsobuje onemocnění plic u chovatelů ptáků. U nás poměrně vzácné, léčí se ATB.