Chřipka
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění přenášené vzdušnou cestou. Často je zaměňováno s nachlazením, respektive s jinými onemocněními dýchacích cest (a to i v mediích).
Chřipka má obvykle tyto typické charakteristiky:
Onemocnění začne náhle, objeví se horečka přes 39 st. která bývá provázena zimnicí, bolestí svalů a kloubů a bolestí hlavy, s odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Nebývá výrazná rýma. Horečka trvá obvykle 3 dny, pak postupně během dalších 2 - 3 dnů klesá. Kašel může trvat i týdny, stejně jako únavnost.
Komplikace
- tzv. primární - virus chřipky napadne přímo plicní tkáň a způsobí závažné, život ohrožující onemocnění plic
- tzv. sekundární, vyvolané druhotnou bakteriální infekcí - po přechodném zlepšení stavu se náhle opět objeví horečky, zhorší se kašel, nebo vůbec nedojde ke zlepšení stavu - vzniká tak zápal plic, zánět vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha
- oddálené - poškození vyvolané protilátkami - postižení srdečního svalu
Nejvíce ohrožení
- dospělí nad 65 let
- děti do dvou let
- osoby s poruchou imunity
- pacienti s chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin nebo jater
- diabetici
- pacienti pobývající v zařízení dlouhodobé péče
- pracovníci ve zdravotnictví
- pracovníci v sociálních ústavech
Ochrana
- Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči, snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.
- Myjte si ruce pravidelně a opakovaně. Mytím rukou mýdlem pod tekoucí teplou vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění. Pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít dezinfekční gely na ruce na alkoholové bázi.
- Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí.
- Při kašli a kýchání si kapesníkem vždy zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník zahoďte do odpadkového koše (nevkládat do kapsy).
- Nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí hračky apod.
- Nezdravte se podáváním ruky a líbáním.
- Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi.
- Zvyšte přísun vitamínů - jezte ovoce a zeleninu.
Pozor na:
Kontaminované (zasažené kapénkami infikovaného vzduchu - kýchání, kašel) předměty běžné potřeby: klávesnice, telefony, MHD, noviny a ost. zboží na otevřeném pultě, kelímky v automatu (infikovaná obsluha)...
Efekt očkování
- Účinnost očkování je vysoká - u zdravých jedinců zabrání nemoci v 70 - 90 % případech. Očkování proti chřipce je ale třeba provádět každý rok, protože chřipkové viry se velmi často mění. Epidemiologická prognóza přináší každoročně nové informace o právě cirkulujících virech chřipky. Na základě doporučení WHO pro složení chřipkové vakcíny je pak vyvinuta aktuální vakcína pro danou chřipkovou sezónu. Účinnost vakcinace je 6 - 12 měsíců.
- Očkovat by se měli hlavně starší osoby a jedinci s oslabenou imunitou - těm hradí očkování pojišťovna (vybraní = ohrožení jedinci viz výše)
Pokud onemocníte
- Zůstaňte doma v „karanténě”. V žádném případě onemocnění nepřecházejte. Teplotu snižujte Paralenem (paracetamol) či Ibalginem (ibuprofen) nebo obojím (dávka mezi jednotlivými paraleny je 6 hodin, ibalginy také - lze tedy podávat „na střídačku” paralen – 3 hod. – ibalgin – 3 hod.- paralen – 3 hod. - ibalgin...), ev. zábaly. Pijte tekutiny ve zvýšeném množství!
- Při pochybnostech navštivte lékaře, který zváží podání antibiotik - pouze při podezření na bakteriální komplikaci.
- Běžná chřipka se ATB neléčí!!
- Při dechových obtížích neváhejte navštívit lékaře IHNED a to i za cenu návštěvy pohotovosti či nemocnice!
- Nepodceňte rekonvalescenci - 3 týdny nesportujte!!!