Průjem
Akutní onemocnění zažívacího traktu provázená zvracením a průjmem jsou nejčastěji vyvolaná viry, závadnou potravou, vyjímečně bakteriemi (salmonela, campylobakter).
Průjmem rozumíme zvýšení počtu stolic za den a změnu její konsistence. Tedy za průjem nelze považovat, pokud po např .tučném jídle máme jednu řidší nebo kašovitou stolici.
Přicházejí náhle, mnohdy v epidemiích. Mohou být provázeny horečkou nebo zvýšenou teplotou.
Vždy je důležité zjistit, zda se nejedná o „otravu jídlem“ – nejčastěji při konzumaci tzv. podezřelých potravin – majonéza, nedostatečně upravené maso – nejčastěji kuřecí, vaječné produkty, krémy, ale i nemytá zelenina, ovoce. Pak zjišťujeme, zda ostatní spolustolovníci mají stejné obtíže jako my. Pokud ano a jedná-li se o jídlo konzumované v zařízení pro hromadné stravování, zvažujeme hlášení hygienikovi.
Bez ohledu na původ onemocnění (viry, salmonela, jídlo) se při onemocnění zažívacího traktu snažíme především o doplnění ztracených tekutin a minerálů. Podáváme PO LŽIČKÁCH vodu, černý čaj nebo koupíme v lékárně preparát KULÍŠEK – sáčky, které se sypou do vody a upíjí (sladko - slaná chuť, náhrada minerálů ztracených při průjmu nebo zvracení). KULÍŠEK FORTE obsahuje navíc zázvor, který by měl snižovat nutkání ke zvracení. V extremním případě, kdy zvracení neustává, aplikujeme čípky TORECAN (po dohodě s lékařem).
Pokud se nepodaří po několik dnů nahradit tyto ztráty, bývá nutné podání infuzí v nemocnici – hlavně u malých dětí a seniorů.
K usnadnění očisty střeva můžeme podávat živočišné uhlí – CARBO absorbens, CARBOCIT (má i dezinfekční složku), CARBOTOX (má protikřečovou složku) nebo SMECTU – sáček se rozpustí v malém množství vody. Uhlí podáváme 4 tbl. najednou rozdrcené a rozpuštěné v malém množství vody (kašička) až 4x denně.
Postupně zavádíme DIETU. 1. den pouze tekutiny. Od 2. dne možno zkusit suchý rohlík, suchar, piškot, rozvařenou rýži s mrkví, dále postupně dle tolerance maso na vodě, suché těstoviny, brambory a jako POSLEDNÍ zařazujeme MLÉČNÉ VÝROBKY!!!
Podávání ATB je mimořádné!!! Pouze u prokázané nákazy salmonelou u starších pacientů s onemocněním srdce a cév.
Výtěry z konečníku provádíme pouze u pracovníků v potravinářství.
VAROVNÉ PŘÍZNAKY
- NA DOTEK BOLESTIVÉ, napnuté břicho
- NEODCHÁZÍ PLYNY!!
- ve stolici nebo zvratcích je KREV!!!
- stolice je černá a vypadá jako KOLOMAZ (černá může být i po živočišném uhlí)
Vždy vyhledat lékaře – optimálně rovnou chirurga i za cenu návštěvy na pohotovosti.