Ordinace Braník s.r.o.

Ordinace praktického lékaře

Očkujeme proti CHŘIPCE a COVIDu.
Covid každý čtvrtek 13-18, chřipka kdykoliv v ordinačních hodinách - ideálně NE ráno, kdy sestřička odebírá krev!

Hiátová hernie – brániční kýla

Za normálních okolností přechází jícen do žaludku svěračem, který je tvořen bránicí a žaludek má fyziologické zakřivení. Je tedy zajištěno, aby kyselá žaludeční šťáva nepronikala do jícnu, jehož sliznice není kontaktu s „kyselinou“ přizpůsobena. (obr. A)


Hiátová hernie – brániční kýla

Hiátová hernie znamená, že je málo funkční svěrač nebo není vhodné zaúhlení horní části žaludku (obr. B) nebo obojí. Pak se část žaludku tlačí nad bránici buď v ose jícnu nebo vedle něj (obr. C, D) a usnadňuje průnik „kyseliny“ ke zranitelné sliznici jícnu . To má za následek pálení žáhy, bolesti, chronické záněty (v extremním případě i vznik nádoru), v poloze vleže dokonce zatékání obsahu až k oblasti hlasivek (chrapot) či přetékání do dýchacích cest. (chron. kašel) - tzv. REFLUX neboli REFLUXNÍ CHOROBA.

Léčba spočívá v neutralizaci žaludečního obsahu – léky, které zablokují produkci kyseliny (helicid, omeprazol, pantoprazol, controloc, nolpaza…), či při velkých obtížích a velkém nálezu operace – navrácení části žaludku zpět pod bránici a našití pevné manžety - zpravidla laparoskopicky.


Režimová opatření

^